Wgrywanie strony...
  • Pisanie prac dyplomowych kontra antyplagiat.
Prace magisterskie

Refleksje o polskim rynku pracy

Prace magisterskie z pewnością bardzo rozwijają studentów. Pod względem intelektualnym. Prędzej czy później każdy student będzie musiał sobie odpowiedzieć na pytanie o użyteczność swojej wiedzy.  Pewną odpowiedź na to pytanie dostarczają oferty pracy. Widać po nich, że na pewne profesje jest większe zapotrzebowanie, a na pewne mniejsze. W poniższym artykule przedstawimy profesje, które są obecnie najbardziej pożądane na polskim rynku pracy. Zaprezentujemy również parę własnych refleksji.

Zacznijmy od kierunków, po których ciężko jest znaleźć pracę w Poznaniu. Są to kierunki humanistyczne oraz te, które są oparte na chemii oraz fizyce. Ogólnie absolwenci tych kierunków z reguły nie pracują w zawodzie, do którego się przygotowywali na studiach. Poznań jest miastem, które jest nastawione raczej na usługi niż na produkcję i trzeba się z tym liczyć.

W Poznaniu bardzo dużo pracy jest dla sprzedawców. Osoba, która ma dar przekonywania zawsze znajdzie tutaj pracę. Na portalach internetowych pełno jest ofert pracy dla doradców klienta, doradców handlowych, przedstawicieli handlowych itd. Zaletą pracy w sprzedaży są nieograniczone teoretycznie zarobki. Wadą jest duży stres oraz częsta rotacja pracowników. Istnieje bardzo wiele odmian sprzedaży. Najlepiej samemu spróbować tej pracy, aby mieć obraz swoich mocnych i słabych stron w tej właśnie dziedzinie.

Programiści również mogą liczyć na ciekawe oferty pracy. W Poznaniu jest wiele firm programistycznych oraz agencji interaktywnych. Osoby po informatyce z pewnością mogą liczyć na ciekawą pracę. Z drugiej strony wykształcenie informatyczne nie jest ścisłym warunkiem, aby pracować w informatyce. Odpowiednich programów i języków programowania można uczyć się w zaciszu własnego domu. Tak naprawdę w tej branży najważniejsze znaczenie mają umiejętności. Formalne wykształcenie jest tutaj jedynie dodatkiem.

W Poznaniu bardzo potrzebni są wykwalifikowani pracownicy fizyczni tacy  jak murarze, spawacze, kierowcy itd. Na zatrudnienie mogą liczyć również osoby bez wyrobionego fachu. Obecnie bardzo odczuwalny jest brak magazynierów oraz kasjerów. O pracę jest obecnie o wiele łatwiej niż jeszcze parę lat temu.

Prace magisterskie, a realia rynku pracy.

Prace magisterskie powinny dotyczyć praktycznych zagadnień. Jeśli ten warunek jest spełniony, to mogą one mieć wartość dla potencjalnych pracodawców. Jeśli ten warunek nie jest spełniony, to ich wartość jest nikła. Ogólnie na polskim rynku pracy tytuły naukowe straciły już na znaczeniu. Obecnie liczą się praktyczne umiejętności oraz doświadczenie. Sam tytuł naukowy ma znaczenie drugorzędne. Na pewno dobrą wiadomością jest duża ilość ofert pracy. W Polsce całymi latami brakowało ciekawych propozycji pracy, co skończyło się niestety olbrzymią emigracją z Polski.

Uniwersytet Adama Mickiewicza ma wiele ciekawych kierunków. Takie kierunki jak informatyka, czy też filologie z pewnością dają bardzo ciekawe perspektywy zawodowe. Uzyskanie tytułu naukowego nie powinno nigdy być końcem naszej edukacji. Uczyć się należy wciąż, aby mieć nowe ciekawe możliwości związane z rozwojem zawodowym.

Dodaj komentarz