Pisanie prac dyplomowych kontra antyplagiat.

Pisanie pracy licencjackiej, czy magisterskiej z pewnością nie jest łatwym zadaniem dla niejednego studenta. Nie więc dziwnego, że szukają oni niekiedy łatwego sposobu na wypełnienie tego zadania.

Sposobem tym bywa spisywanie prac starszych kolegów, zmieniając szyk zdań, czy używając synonimów. Coraz częściej uczelnie przeciwdziałają takim praktykom sprawdzając prace dyplomowe z specjalnych programach anyplagiatowych. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza prowadzi prace nad Otwartym Systemem Antyplagiatowym OSA, który ma bardzo krytyczne parametry i wychwytuje precyzyjniej wszelki plagiat i podobieństwa.

Niemniej jednak najskuteczniej chroni przez plagiatem zaangażowanie promotora, który sprawdza sukcesywnie opracowane fragmenty prac i omawia ze studentem szczegółowo. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, a także Uniwersytet Warszawski wprowadził także obowiązkowe zaliczenie przedmiotu „Podstawy ochrony własności intelektualnej”, co ma skutecznie zniechęcać studentów do praktykowania pisania prac niezgodnie z przepisami prawa. Praca licencjacka czy też praca magisterska ma być indywidualnym, niepowtarzalnym dziełem studenta, popartym zdobytą przez niego wiedzą.

W końcu pisanie prac nie jest po to, aby odklepywać po kimś wytarte slogany, ale wnieść swój wkład intelektualny, rzucić nowe światło na dany problem.

Oferty pracy